Czy swędzenie nóg ma związek z powstawaniem żylaków?

  Po wyjściu spod prysznica strasznie swędzą mnie nogi, nie golę nóg, myję ciało żelem pod prysznic, który jest przeznaczony do skóry alergicznej i atopowej. Z tej samej linii używam balsamu do nawilżania po kąpieli. Jestem alergikiem i biorę leki na alergię (lekarz alergolog nie widzi powiązania swędzenia nóg z alergią, miałam robione testy). Jakie badania trzeba zrobić, aby upewnić się, że to są żylaki?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W rozpoznawaniu żylaków najważniejsze są objawy przedmiotowe i podmiotowe (widoczne zmiany plus dolegliwości zgłaszane przez chorego). W celu oceny anatomii i czynności układu żylnego wykonuje się badanie USG z kolorowym doplerem.

Takie swędzenie może być również po prostu efektem kontaktu skóry z ciepłą wodą. W takich przypadkach można spróbować używać chłodniejszej wody do kąpieli.
Tutaj znajdzie Pani artykuł na temat objawów żylaków.
Serdecznie pozdrawiam!