Czy szczepić się przeciw hpv?

Od maja jestem leczona na nadżerkę II stopnia. We wrześniu zrobiono mi cytologię. Wynik obecność komórek Ascus. Później kolposkopia, biopsja - wynik dysplazja trzeciego stopnia. Obecność CIN II. Zalecono mi konizację. Nie rodziłam dzieci. Mam 24 lata.
Po konsultacji z innym lekarzem wymrożono mi nadżerkę. Gdy zapytałam o szczepionkę przeciw hpv powiedziano mi, że mogłabym się zaszczepić. Ale nie jestem do końca przekonana. Lekarz powiedział, że jeśli chcę mieć jeszcze dzieci, to powinnam się jak najszybciej o nie postarać, czyli zaraz po wygojeniu się ranki po wymrożeniu, tak za 6 tyg - po kolejnej kontroli u niego. A jeśli chciałabym się szczepić to pół roku muszę odczekać. Nie wiem co robić. Czy w moim przypadku warto się szczepić? Czy szczepionka ta uchroni mnie przed rakiem szyjki macicy?
Proszę o poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Cały czas trwają badania nad skutecznością szczepionek u kobiet już zakażonych HPV. Na pewno ochrona nie będzie tak skuteczna jak w momencie zaszczepienia przed infekcją, nie można jednak wykluczyć, że nie pomoże Pani zwalczać wirusa. Najprawdopodobniej odniesie Pani pewną korzyść ze szczepienia, tym bardziej, że dostępne szczepionki zawierają więcej niż jeden typ wirusa- 16 i 18 lub 6, 11, 16 i 18, a więc prawdopodobnie również typ (typy), którym (którymi) nie jest Pani jeszcze zakażona. Decyzja powinna należeć do Pani.

Pozdrawiam serdecznie!