Czy szczepionka jeszcze działa?

Dzień dobry, w 2009 r musiałem być szczepiony na tężec, ale dostałem szczepionkę Di-Per-Te. Chciałem się dowiedzieć czy ta szczepionka jeszcze mnie chroni przed chorobami przed którymi powinna? Czy wymagam powtórnego szczepienia dla ochrony?, jak tak to po jakim czasie powinienem wykonać powtórne szczepienie, oraz co ile powinno się przyjmować tą szczepionkę ? Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Sugeruję zajrzeć na stronę po więcej informacji. Ale w praktyce dawka przypominająca szczepionki przeciw tężcowi jest podawana w przypadku poważniejszego zranienia, w zależności od tego ile czasu upłynelą od ostatniego szczepienia.

http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/tezec/4/#kto-i-kiedy-powinien-zostac-zaszczepiony-przeciw-tezcowi

Dorośli
Zgodnie z obowiązkowym Programem Szczepień Ochronnych szczepionka przeciw tężcowi w skojarzeniu ze szczepionką przeciw błonicy (dT) powinna zostać podana osobom w wieku 19 lat.
Osoby dorosłe, które w przeszłości nie były szczepione lub nie mają udokumentowanych szczepień powinny zostać zaszczepione 3 dawkami szczepionki w schemacie pierwsze dwie dawki w odstępie 4-6 tygodni, a trzecia dawka po 6-12 miesiącach.

Osobom dorosłym zalecane są przypominające szczepienia przeciw tężcowi, raz na 10 lat najlepiej szczepionką dTap (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi) lub inną szczepionką ze składnikiem tężca.

Dawka przypominająca szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi dTap (z obniżoną zawartością antygenów błonicy i krztuśca) podawana raz na 10 lat jest zalecana dla:
• młodzieży w wieku 14 lub 19 lat,
• personelowi medycznemu oddziałów neonatologicznych i pediatrycznych,
• wszystkim osobom mającym kontakt lub mogącym mieć kontakt z niemowlętami,
• kobietom w ciąży (optymalnie w 3 trymestrze).