Czy szczepionka jeszcze działa?

Dzień dobry, w 2009 r musiałem być szczepiony na tężec, ale dostałem szczepionkę Di-Per-Te. Chciałem się dowiedzieć czy ta szczepionka jeszcze mnie chroni przed chorobami przed którymi powinna? Czy wymagam powtórnego szczepienia dla ochrony?, jak tak to po jakim czasie powinienem wykonać powtórne szczepienie, oraz co ile powinno się przyjmować tą szczepionkę ? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania

Sugeruję zajrzeć na stronę po więcej informacji. Ale w praktyce dawka przypominająca szczepionki przeciw tężcowi jest podawana w przypadku poważniejszego zranienia, w zależności od tego ile czasu upłynelą od ostatniego szczepienia.

http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/tezec/4/#kto-i-kiedy-powinien-zostac-zaszczepiony-przeciw-tezcowi

Dorośli
Zgodnie z obowiązkowym Programem Szczepień Ochronnych szczepionka przeciw tężcowi w skojarzeniu ze szczepionką przeciw błonicy (dT) powinna zostać podana osobom w wieku 19 lat.
Osoby dorosłe, które w przeszłości nie były szczepione lub nie mają udokumentowanych szczepień powinny zostać zaszczepione 3 dawkami szczepionki w schemacie pierwsze dwie dawki w odstępie 4-6 tygodni, a trzecia dawka po 6-12 miesiącach.

Osobom dorosłym zalecane są przypominające szczepienia przeciw tężcowi, raz na 10 lat najlepiej szczepionką dTap (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi) lub inną szczepionką ze składnikiem tężca.

Dawka przypominająca szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi dTap (z obniżoną zawartością antygenów błonicy i krztuśca) podawana raz na 10 lat jest zalecana dla:
• młodzieży w wieku 14 lub 19 lat,
• personelowi medycznemu oddziałów neonatologicznych i pediatrycznych,
• wszystkim osobom mającym kontakt lub mogącym mieć kontakt z niemowlętami,
• kobietom w ciąży (optymalnie w 3 trymestrze).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty