Czy ta brązowa wydzielina może oznaczać jakąś chorobę?

Witam!
Mam 20 lat. Od początku moje miesiączki nie były regularne. Często pojawiały się co 2 miesiące. Poprzedzała je brązowa wydzielina, która trwała 1 dzień, następnie pojawiało się krwawienie. Ostatnią miesiączkę miałam 3-8 sierpnia.
We wrześniu wybrałam się pierwszy raz do ginekologa po tabletki antykoncepcyjne (jestem dziewicą). Lekarka zaleciła, abym wzięła pierwszą pigułkę pierwszego dnia miesiączki. Jest 5 października od 2 dni miałam dziwną wydzielinę przeźroczystą, połączoną z brązowa. Dzisiaj była tylko brązowa (jak zawsze przed miesiączką).
Zastanawiałam się czy wziąć pierwszą pigułkę antykoncepcyjną. W końcu wzięłam. Proszę mi powiedzieć, czy dobrze zrobiłam i czy ta brązowa wydzielina może oznaczać jakąś chorobę?
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Brązowa wydzielina może oznaczać wiele schorzeń (zaburzenia hormonalne, nadżerka, infekcja, torbiel, etc.), może też ona towarzyszyć początkowi lub końcowi miesiączki. Ufam, że lekarz, który przepisał Pani tabletki wcześniej Panią zbadał i wykluczył wszelkie schorzenia ginekologiczne.
Przy tabletkach wszelkie problemy z nieregularnościami miesiączki czy plamieniami śródcyklicznymi najpewniej ustaną, bo zewnętrzne hormony przejmą kontrolę nad Pani ciałem (chyba, że krwawienia pojawią się jako działanie niepożądane tabletek, co ma miejsce dość często w pierwszych miesiącach ich przyjmowania).

Nie należy jednak mylić zażywania tabletek z leczeniem. Po ich odstawieniu objawy najprawdopodobniej powrócą.
Na Pani miejscu zdiagnozowałabym najpierw przyczynę plamień przed podjęciem jakichkolwiek środków zaradczych.

Pozdrawiam serdecznie!