Czy tabletki antykoncepcyjne mogą podwyższać poziom żelaza?

Dzien dobry, czy tabletki antykoncepcyjne mogą podwyższać poziom zelaza? Biorę tabletki Levomine od ponad roku, zelazo zawsze mialam w normie, parę dni temu robiąc kontrolne badania wyszło mi zelazo 220 przy normie 170. Jestem ostatnio nienaturalnie zmęczona i doskwiera mi bol brzucha czy to może być związane z nadmiarem zelaza?
KOBIETA, 23 LAT 3 miesiące temu

Dobry wieczór.

Antykoncepcja nie powinna powodować wzrostu żelaza.

Dobrze było by powtórzyć poziom żelaza razem z całą gospodarką żelazową.

Opisane objawy powinne zostać ocenione na stacjonarnej wizycie w trakcie badania fizykalnego i ocenione z diagnostyką laboratoryjną.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk