Czy tabletki antykoncepcyjne mogły wpłynąć na obumarcie ciąży?

Witam
Od razu przejdę do rzeczy. Brałam tabletki antykoncepcyjne przez okres około 5 lat (M***), w kwietniu 2010 roku podjęliśmy z mężem decyzję o powiększeniu rodzinki. Wybrałam tabletki do końca opakowania. Ostatnią tabletkę wzięłam 11 maja.
15 maja dostałam okres. Pierwszy raz kochałam się z mężem bez zabezpieczenia 22 maja. W czerwcu nie dostałam już okresu. Ok. 25 czerwca na wizycie u ginekologa dowiedziałam się, że jestem w 6 tygodniu ciąży, ale na razie było puste jajo, słowa lekarza brzmiały: „Jeżeli na następnej wizycie za tydzień w jaju pojawi się dzieciątko, to będzie cud".
Za tydzień na kolejnej wizycie dzieciątko się pojawiło i miało 2 mm, jednak lekarz uznał, że trzeba wysłać mnie na zabieg. Nie zlecił mi badań beta HCG ani nic innego. Nawet nie wiem, czy serduszko dziecka biło. Ciąża przestała się rozwijać w 5 tygodniu.
27 lipca br. miałam zabieg, krwawiłam po nim ok. 4 tygodni. 30 sierpnia dostałam okres, po 33 dniach od zabiegu. Teraz czekam na kolejny okres. Wspomnę jeszcze, że lekarz kazał mi jeździć do siebie na badania co tydzień i co tydzień miałam robione USG dopochwowe, czyli przez całą ciążę, 7 razy co najmniej.

Czy to nie za często? Czy USG mogło wpłynąć na rozwój ciąży? Kiedy mogę starać się o kolejnego dzidziusia?
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam!

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Lekarz prawdopodobnie zlecił Pani częste wizyty, ponieważ chciał mieć pewność, że ciąża rzeczywiście przestała się rozwijać przed skierowaniem na zabieg. Jeżeli nie mówił nic o pracy serca, to prawdopodobnie nie udało mu się jej zobrazować.
Gdyby serce biło, to nie skierowałby Pani na zabieg. USG nie wpływa na rozwój ciąży. Do starań o następną ciąże proszę poczekać, aż cykl się Pani unormuje i ustaną wszelkie krwawienia śródcykliczne z dróg rodnych.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty