Czy tabletki antykoncepcyjne zadziałają mimo zbyt wczesnego ich przyjęcia?

Witam! Po raz pierwszy po dłuższej przerwie znów zaczynam stosować pigułki antykoncepcyjne. Są to tabletki o nazwie Novynette, których wytwórcą jest Gedeon Richter. Ten adres był podany w ulotce dołączonej do tabletek. Według ulotki dołączonej do tabletek powinnam była zacząć przyjmowanie wraz z pierwszym dniem miesiączki, niestety doszło do pewnej pomyłki. Chodzi o to, że dwa dni przed pierwszym dniem miesiączki miałam lekkie plamienia, faktycznie zdarza mi się to czasem przed rozpoczęciem okresu. Pomyliłam to plamienie z miesiączką i zaczęłam przyjmowanie tabletek (w sobotę), a faktyczna miesiączka rozpoczęła mi się dziś (poniedziałek). Czy w tej sytuacji przyjmowane hormony będą nieskuteczne? Jakie są możliwe niepożądane działania leku w takim przypadku? Co powinnam zrobić? Z góry dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W tej sytuacji skuteczność tabletek nie powinna być zmniejszona. Dla pewności, należy jednak przez pierwsze 7 dni dodatkowo stosować inne zabezpieczenie (np. prezerwatywę) lub wstrzymać się od współżycia. Potem skuteczność przyjmowanych hormonów będzie już pełna. Z powodu tego, że rozpoczęła Pani blister zbyt wcześnie, nie ma natomiast zwiększonego ryzyka jakichkolwiek działań niepożądanych (w stosunku do sytuacji, gdyby rozpoczęła Pani przyjmowanie tabletek wraz z pierwszym dniem miesiączki).

Pozdrawiam serdecznie!