Zapytaj lekarza

1 , 0 3 2 , 1 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ketonal Forte groźny dla zdrowia?

Prosiłabym o rzetelną odpowiedź na temat szkodliwości leku ketonal forte. Słyszałam różne opinie o tym leku i w końcu nie wiem, jaka jest prawda. Interesuje mnie to, ponieważ dosyć często przyjmuję te tabletki. Ich cena nie jest zbyt wysoka, a potrafią mi pomóc. Mam bardzo bolesne miesiączki i tylko ketonal forte mi pomaga. Mam też chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa odcinka lędźwiowego i czasami tak mnie bolą plecy, że tylko ketonal forte przynosi mi ulgę. Ostatnio przeczytałam gdzieś w prasie, że lek ten jest groźny dla zdrowia. Również lekarz anestezjolog, który dawał mi blokadę powiedział, że  lepiej tego leku nie używać. Dlatego bardzo proszę o odpowiedź, jakie negatywne skutki mają te tabletki? Może rozwiązaniem będzie zastosowanie dodatkowego leku osłonowego? Osobiście nie odczuwam żadnych dodatkowych dolegliwości związanych z działaniem leku. 
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Leki ziołowe

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Ketonal Forte w dużych dawkach może powodować uszkodzenie śluzówki żołądka. Przyjmowany doraźnie nie jest niebezpieczny. Zaleca się jednak stosowanie dodatkowego leku osłonowego.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Ketonal forte czyli ketoprofen to lek przeciwbólowy, który stosuje się w leczeniu objawowym zapalnych i zwyrodnieniowych schorzeń reumatycznych (reumatoidalne zapalenie stawów, osteoartrozy) oraz w łagodzeniu niektórych zespołów bólowych (bóle o umiarkowanym nasileniu, bolesne miesiączkowanie). Ketonal ma również działanie przeciwgorączkowe. Lek należy do grupy NLPZ hamuje aktywności COX-1 i COX-2.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, to ketonal jak każdy lek nie jest ich pozbawiony. Nie znaczy to jednak, że wszystkie wystąpią u Pani. Do najczęstszych działań niepożądanych należą te ze strony układu pokarmowego. Są to bóle brzucha, zapalenie i uszkodzenie śluzówki żołądka, niestrawność, ból brzucha. Mogą pojawić się zaparcia i wzdęcia. Lek może powodować chorobę wrzodową. Jednym z działań niepożądanych są też zawroty głowy, złe samopoczucie, zmęczenie i osłabienie.

Na ulotce leku wymienione są wszystkie działania niepożądane z podziałem na częstość ich występowania. Pomimo tego lek uważany jest za bezpieczny. Nie należy jednak stosować go w sposób przewlekły, bo wtedy zwiększa się ryzyko wstąpienia uszkodzeń błony śluzowej żołądka.

Jeśli lek przyjmowany jest przewlekle, wtedy można, w celu ochrony żołądka, włączyć preparat osłonowy. Do preparatów takich należy np. Omeprazol lub Pantazol.

Tabletki ketonal forte nie są groźne dla zdrowia, ale jak każdy inny lek, należy stosować je z umiarem. Warto pamiętać, że nie leczą one przyczyny bólu i nie powinny być przyjmowane przez zbyt długi okres czasu, a na pewno nie powinny zastępować wizyty u lekarza i dalszej diagnostyki.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy