Czy taka małopłytkowość może świadczyć o anemii?

Witam Mam 32 lata na początku miesiąca zrobiłem standardowe badania krwi-morfologie wiekszość wyników mam w normie jednak wyszła mi małopłytkowość- płytki krwi na poziomie 76tys a PDW 21,3. Pozostałe wyniki przedstawiają się następująco Leukocyty 7,0 tys/ul Erytrocyty 4,8 mln/ul Hemoglobina15,3 g/dl Hematokryt 44% MCV 91 fl MCH 32pg MCHC34,9g/dl RDW-CV 13,2% MPV 10,5fl PCT 0,1 Neutrofile 4,11tys/ul Limfocyty 2,18 tys/ul Monocyty 0,60 tys/ul Enzynofile 0,11 tys/ul Bazofile 0,0 tys/ul Neutrofile 58,6 % Limfocyty 31,1% Monocyty 8,5% Eozynofile 1,6 % Lekarz rodzinny stwierdził że takie wyniki płytek krwi mogą być wynikiem przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (apap, Nimesil przyjmowałem w dosc małych dawkach 1 tabl/saszetka co 2 -3dni) spowodowanych bólem kręgosłupa. Po miesiącu bez jakichkolwiek leków powtórzyłem morfologie i poziom płytek wzrósł do 80 tys natomiast PDW zwiekszył sie do 23 fl Pozostałe wyniki troche spadły ale są raczej w normie Leukocyty 6,7 tys/ul Erytrocyty 4,79 mln/ul Hemoglobina15,0 g/dl Hematokryt 43,80% MCV 91 fl MCH 31,20pg MCHC 34,10g/dl RDW-CV 13,2% MPV 11 fl PCT 0,09 Neutrofile 4,16tys/ul Limfocyty 1,83 tys/ul Monocyty 0,58 tys/ul Enzynofile 0,13 tys/ul Bazofile 0,2 tys/ul Neutrofile 61,9 % Limfocyty 27,30% Monocyty 8,70% Eozynofile 1,9 % Czy wobec wyzej opisanej sytuacji powinienem zgłosic się do poradni hematologicznej czy póki co próbowac poprawić poziom krwinek np stosujac witamine B6,B12 i kwas foliowy? Czy taka małopłytkowość może świadczyć o anemii (doczuwam od dłuższego czasu zmęczenie i ból mięśni stawów? Czy wpływ na obecną u mnie małopłytkowość może mieć fakt że od urodzenia miałem naczyniaka jamistego wargi górnej oraz lewego policzka (a takze jak 2 lata temu wyszło w RT głowy także w częsci skroniowej) który w większości został usunięty w 2005 roku gdy miałem 19lat ale jakasc czesc pozostała na lewym policzku i w głowie?

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli nie występują u pani objawy skazy małopłytkowej (wybroczyny na skórze i błonach śluzowych, krwotoki z nosa) to nie ma powodów do niepokoju (nie ma również wskazań do wdrożenia leczenia takiego stanu). Może pani powtórzyć badanie morfologii krwi za kilka miesięcy żeby skontrolować poziom płytek. Ewentualnie jeśli pojawiły by się objawy skazy, nalerzy udać się do lekarza.