Czy taki olej nieoczyszczony typu virgin lub zwykły rafinowany jest bezpieczny dla skóry?

Witam Ostatnio popularne jest stosowanie różnych naturalnych olei roślinnych do pielęgnacji skóry. Czy taki olej nieoczyszczony typu virgin lub zwykły rafinowany jest bezpieczny dla skóry ? Czy mogą być wprowadzone do skóry w ten sposób jakieś substancje niepożądane, patogeny lub pasożyty ? Czy jest to faktycznie bezpieczne dla zdrowia ? Wiadomo to co modne i super zachwalane w internecie nie zawsze bywa dobre dla zdrowia. Oleje były stosowane przez kobiety do pielęgnacji od zarania dziejów, ale jak to wygląda okiem dermatologa ? Polecane czy odradzane ? Pozdrawiam serdecznie !

Lek. Paweł Szadkowski

Oleje nie powinny spowodować zakażenia, czy zarażenia pasożytami. Co do skuteczności w pielęgnacji nie potrafię się wypowiedzieć. Proszę pamiętać, że niektóre oleje będą się utleniać (jełczeć) na skórze i to może powodować podrażnienie.