Czy taki pieprzyk należy przebadać, czy raczej obserwować?

2tygodnie temu pojawil mi sie pieprzyk/ znamie na opuszku kciuka, jest bardzo maly i ciemno brazowy. Czy nalezy go przebadac czy raczej obserwowa ?

Jeśli chodzi o pieprzyki, nie można bagatelizować ich powstawania. Jakiekolwiek zmiany skórne mogą być objawem choroby skóry, np. nowotworu. Jeśli pojawiają się nowe zmiany skórne, warto zwrócić uwagę na ich asymetrię, brzegi, kolor, średnicę i przekształcenia. Najbardziej alarmujące jest rozwijanie się pieprzyków, zmiana ich koloru, powiększanie się. Gdy do tego wystąpi zaczerwienienie i swędzenie, konieczna jest wizyta u dermatologa. Lekarz zbada zmianę i gdy nastąpi podejrzenie chorobowe, zleci kolejne badania. Do najgroźniejszych chorób skórnych należy czerniak, dlatego po zaobserwowaniu znacznych zmian, warto zgłosić się do specjalisty.