Czy taki przyrost CRL jest prawidłowy?

Witam. 25.06.2010 miałam robione USG TV, wg miesiączki 7w 1d ciąży. Według USG wyszło 6w 1d (zgadzało by się z terminem owulacji) - CRL 3,5 mm. Następne USG 30.06.2010, CRL 5,1 mm, wiek ciąży nieokreślony. Czy taki przyrpst CRL jest prawidłowy? Dodam, że badania były wykonywane przez różnych lekarzy na różnych aparatach. W obu badaniach widoczne FHR. I jeszcze jedno pytanie - czy to normalne, że odkąd jestem w ciaży, znacznie mniej i rzadziej oddaję mocz? Piję sporo (ok. 2 litrów dziennie), obrzęków nie obserwuję. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. ems

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie należy się sugerować niższym wiekime ciąży wg USG niż wg ostatniej miesiączki, bowiem mogła mieć Pani owulację opóźnioną o tydzień względem przyjetej normy. Niepokojący natomiast jest wolny wzrost zarodka. Wzorcowo, w tym okresie, dziecko powinno rosnąć około jedenego milimetra dziennie. Wskazana jest kontrola USG, np. po dwóch tygodniach od ostatniego badania. Rzadsze oddawanie moczu nie jest typowym objawem ciąży, jest to jednak dość subiektywna obserwacja, którą nie powinna się Pani niepokoić.

Pozdrawiam serdecznie!