Czy takie ciśnienie krwi jest prawidłowe?

Witam, choruje na hipochondrie cały czas zamartwiam się o własne zdrowie wciąż szukając nowych chorób. Proszę mi powiedzieć czy ciśnienie w spoczynku 119 Na 61 bądź 105 na 61 jest dobrym cisnieniem czy ciśnienie rozkurczowe 61 nie jest niskie?? ? Bo się martwię. Podczas ruchu wiadomo że jest wyższe w ciągu dnia zazwyczaj 126 na 68.czy jest się czym martwić ? Puls w ciągu dnia 60 - 80 ale w spoczynku mam puls 53 czy to normalne? Nie uprawiam sportu. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

hipochondria jest chorobą, która zmienia postrzeganie rzeczywistości i stanu zdrowia na zdecydowanie gorszy niż jest faktycznie. Jest zrozumiałe, że mając taką przypadłość Pani odczucia są w tym temacie silniejsze i powodują, że lęk, który Pani odczuwa jest dużo większy. Z Pani relacji wynika, że wartości ciśnienia zarówno w spoczynku, jak i podczas aktywności są jak najbardziej prawidłowe. Standardowo uważa się, że prawidłowa wartość ciśnienia to około 120/70 mmHg. Niemniej jednak wartości, które oscylują w tych okolicach są jak najbardziej w porządku. Co do pulsu jest podobnie. Za prawidłowy puls u dorosłych przyjęto wartość 70 uderzeń na minutę. Także jak najbardziej nie ma powodu do niepokoju. Wracając do Pani hipochondrii, to może warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże wybrać metodę radzenia sobie z tym zaburzeniem. Zapewne ciężko będzie całkowicie się wyleczyć, ale istnieją techniki, które będą minimalizować skutki tej choroby.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/hipochondria

https://portal.abczdrowie.pl/gdy-cialo-jest-zdrowe-a-choroba-urojona-czyli-cala-prawda-o-hipochondrii

https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.