Czy takie ciśnienie to coś złego?

Mam 29 lat, 178 cm wzrostu, nie uprawiam sportu, piję teraz już alkohol sporadycznie ,dawniej w dużych ilościach, jedyny nałóg to papierosy, paczka dziennie. Od niedawna mierzę ciśnienie. Pewnie nie robiłbym tego, ale namówiła mnie moja narzeczona. Sama jest w ciąży i często mierzy i ja razem z nią. Zawsze miałem 120 na 80, ideał. Teraz niestety od dłuższego czasu 134/56, 126/43, 120/58, raz się zdarzyło 138/33. Czy to coś złego?
29 LAT ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Prawidłowe ciśnienie tętnicze u osoby bez obciążeń powinno być niższe niż 140/90. Wszystkie pomiary przytoczone przez Pana mieściły się w tych granicach. Jeśli chodzi o cisnienie, to na razie nie ma powodu do niepokoju. Piszę "na razie", gdyż Pański tryb życia jest obciążający dla układu sercowo-naczyniowego. Jeśli nie rzuci Pan palenia i nie zacznie uprawiać sportu, to najprawdopodobniej, prędzej czy później, będzie Pan miał problemy z sercem i ciśnieniem krwi.