Czy takie opóźnienie może być spowodowane zakończeniem karmienia?

Witam. Jestem mamą 11miesiecznego synka. Karmiłam piersią do początku 11 miesiąca. Miesiączkę dostałam 5 miesięcy po porodzie i od tego czasu były regularne, jak to u mnie co 26-27 dni. Skończyłam karmić dwa tygodnie temu i już 5 dni czekam na miesiączkę. Czy takie opóźnienie może być spowodowane zakończeniem karmienia?

Lek. Paweł Szadkowski

Tak, po zaprzestaniu karmienia poziomy hormonów ulegają zmianie i organizm może potrzebować czasu, by się przestawić.
Należy pamiętać, że podczas karmienia piersią cykle w dalszym ciągu mogą być płodne, więc brak miesiączki może też oznaczać ciążę.