Czy takie późniejsze szczepienie może być groźne?

Dzień dobry. Mam pytanie w związku z lektorem szczepieniem przypominającym, które w książeczce zdrowia jest zapisane jako 6 rok życia. Właśnie chodzi o to, że zmylił mnie ten zwrot i byłam przekonana że to szczepienie wykonuje się około 6tych urodzin. Mieszkamy za granicą i teraz przyjechałam z dziećmi na wakacje do Polski. Od dłuższego czasu planowałam, że teraz właśnie wykonamy to szczepienie. Syn skończył 6 lat 23.lipca. dzwoniłam do przychodni. Okazuje się że to szczepienie powinno być wykonywane w 5 roku życia. Mimo, że moje dzieci urodziły się w Polsce i prowadzimy wyłącznie polski kalendarz szczepień to nie dostałam powiadomienia z przychodni z wezwaniem na szczepienie. Dlatego , że jesteśmy wypisani jak to powiedziała pielęgniarka. Już kupiłam szczepionkę 5w1 Infanrix Ipv hib, i czekam aż dziecku przejdzie kaszel aby isc na wizytę. Czuję się zdruzgotana, że doszło do takiego zaniedbania i moje dziecko jest szczepione później niż powinno. Czy to ma jakiś znaczny wpływ? Czytałam, że między poprzednim a tym szczepieniem nie powinno minąć więcej niż 3 lata a poprzednie szczepienie czyli to na 16-18 miesiąc życia było robione 24 października 2014. Proszę o odpowiedzi. Chciałam dobrze, wydawało mi się że mam to pod kontrolą a wyszło odwrotnie. Pozdrawiam,

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Nie ma to dużego znaczenia. Ważne aby dziecko było zaszczepione zgodnie ze schematem [ilość dawek oraz odstępy między dawkami].