Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 4 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy takie są objawy uczulenia na ryby?

Po zjedzeniu każdego rodzaju ryby mam ostry ból brzucha, nudności, bóle w klatce, trudności w oddychaniu, ucisk w żołądku oraz występują wymioty. Wszystko to dzieje się około 15 min po zjedzeniu. Wszystko to zaczęło się ok 1 roku temu. Wcześniej nie było żadnych problemów ze spożywaniem ryb. Czy to jest alergia? Czy alergia na ryby jest uleczalna i czy trzeba przestrzegać konkretnej diety?

ponad rok temu

Jakie zwierzę będzie odpowiednie dla alergika?

Kochasz zwierzęta, ale zdiagnozowano u ciebie alergię? Spróbuj wybrać takiego pupila, który nie będzie działał uczulająco. Miłośnicy kotów powinni wybrać nevę masquarade lub kota syberyjskiego. Sprawdzą się także rasy gubiące mniej sierści, między innymi devon rex lub cornish rex. Istotny jest też kolor ? mniej uczulający będzie biały pupil.

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

Rzeczywiście opisane objawy wskazują na uczulenie na ryby, które może pojawić się w trakcie życia - nie musi być tak, że jak nie było go w dzieciństwie, to już się nie pojawi. Warto określić po jakich gatunkach ryb jest to uczulenie - a leczeniem jest ich eliminacja z jadłospisu. Niestety odczulanie jest nieskuteczne w przypadku alergii pokarmowej. Objawów nie należy ignorować, ponieważ pojawienie się np. duszności jest już groźnym symptomem.

Warto się również skonsultować z alergologiem. W takim przypadku, gdy jasno jest określony alergen, nie konieczne muszą być wykonywane testy alergiczne.

Serdecznie pozdrawiam!

Lekarz w Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy