Czy takie wyniki GGTP są prawidłowe?

Czy te wyniki są dobre? Martwi mnie GGTP norma do 38, ja mam 45, pozostałe próby w normie i chlorki 110,10 (zawsze w normie miałam, jedynie kilka dni przed jadłam solone chipsy) Morfologia idealna, ob 6, (3-12), CRP <1.0

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie GGTP. Czy występują jakieś choroby przewlekłe, które wymagałyby stałego leczenia. Wiele preparatów wpływa bowiem na stan wątroby.

Parametr ten wykonuje się, aby ocenić i sprawdzić stan funkcjonowania wielu ważnych narządów wewnętrznych, a przede wszystkim wątrobę, drogi żółciowe, trzustkę i nerki.

Analizując przedstawiony wynik danego enzymu, można by stwierdzić, że wystąpił nieznacznie powyżej określonej normy referencyjnej. Jednakże taki wynik nie powinien mieć większego znaczenia diagnostycznego. Istotne są przy tym wartości innych parametrów, jak: AST, ALT, bilirubiny całkowitej, czy lipazy. Pojedynczy wynik nie musi oznaczać żadnej jednostki chorobowej.

W celu uzupełnienia diagnostyki można by wykonać USG jamy brzusznej. Takie badanie obrazowe pozwoli wskazać na ewentualne zmiany zachodzące w poszczególnych narządach wewnętrznych.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy również konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/ggtp

https://portal.abczdrowie.pl/ggtp-zastosowanie-przygotowanie-przebieg-normy-interpretacja

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.