Czy tato może mieć schizofrenię?

witam Czy moj tato mowiac, ze go nienawidzimy moze miec schizofrenie? Faktycznie mama i siostra zle go traktuja, ale moj tato bierze bardzo do siebie, czesto narzeka zamiast byc wymagajacym.

Dzień dobry,

Nie, Pani ojciec nie jest chory na schizofrenię.
Ciekawe jest to, że trafność spostrzeżenia ojca - Pani odbiera jako ewentualność choroby psychicznej.

Dzień dobry!

Sytuacja, o której Pani wspomina nie wskazuje na schizofrenię. Aby postawić taką diagnozę musi pojawić się znacznie więcej niepokojących objawów. Bez wątpienia jednak sytuacja ojca może być trudna, jeśli czuje się źle traktowany przez żonę i córkę, "często narzeka", "bierze bardzo do siebie". Może to prowadzić np. do stanów depresyjnych czy rozpadu relacji z żoną. Nie jest jednak możliwe powiedzieć nic więcej na podstawie skąpych informacji, bez osobistego kontaktu z mężczyzną.

Pozdrawiam!

Nie jest to raczej schizofrenia. Potrzebny jest szerszy wywiad. Czy są to zaostrzone cechy osobowości, czy depresja... Prawidłowej diagnostyki można dokonać tylko po osobistym zbadaniu pacjenta.