Czy te bakterie są niebezpieczne dla dziecka?

Witam. Jestem w 18. tygodniu ciąży - niedawno odebrałam wyniki posiewu z wydzieliny pochwy i wynik to pałeczki enterobacteriace. Wcześniej wykryto u mnie, przy badaniu ogólny i posiewie moczu, bakterie ecoli, ale potem się nie pojawiły. Bardzo się denerwuję, że może to zagrozić naszemu maleństwu, a wizytę mam za 3 tygodnie. Czy podanie antybiotyków w tym okresie ciąży jest bezpieczne dla maleństwa? Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rodzina bakterii, o których Pani napisała jest bardzo liczna i obejmuje również gatunki, które znajdują się w pochwie w naturalnej równowadze. W wyniku posiewu najprawdopodobniej chodzi jednak o bakterie stanowiące florę przewodu pokarmowego, które "zawędrowały" z odbytu do pochwy. Trudno powiedzieć, czy mogą one zagrozić ciąży.

Jeśli chodzi o antybiotyki, to niektóre z nich można stosować bezpiecznie przez całą ciążę, a niektórych w ogóle. Radzę Pani przyspieszyć wizytę, tak by nie narażać ciąży na niebezpieczeństwo.

Pozdrawiam serdecznie!