Czy te objawy mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną?

Ostatnią miesiączkę miałam 24 X (cykle o długości 24-28 dni). 21 XI (28-ego dnia cyklu) zrobiłam test, który wyszedł pozytywnie, aczkolwiek druga kreska była dość blada. Tego samego dnia wieczorem miałam potworny atak bólu brzucha (bóle o charakterze skurczowym). Przeszły po ok. 40 minutach (wzięłam tabletki przeciwbólowe i zrobiłam sobie ciepłą kąpiel).
Oczywiście wyobraźnia zrobiła swoje i wymyśliłam sobie ciążę pozamaciczną, w związku z tym następnego dnia udałam się do lekarza. Zrobiono mi USG waginalne i jedyna rzecz jaką lekarz zauważył, to torbiel na jajniku, o wymiarach 3,2 cm. Sama żadnych objawów ciążowych jak dotąd tez nie odczułam.
Lekarz zasugerował badanie beta HCG, które zrobiłam następnego dnia, czyli 30 dnia cyklu. Jakichkolwiek innych objawów ciąży nadal brak (oprócz braku miesiączki oczywiście).
Czy istnieje możliwość ciąży pozamacicznej? Dodam jeszcze, że to moja czwarta ciąża i w żadnej z poprzednich nie miałam tak silnych dolegliwości bólowych. Ostatnie dziecko urodziłam 6 lat temu.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Rzeczywiście, tak silny ból nie jest typowym objawem ciąży. Jeśli jednak nie towarzyszyło mu krwawienie, ani nie obserwuje Pani krwawienia teraz, to nie ma musi się Pani obawiać zagrożenia dla ciąży.
Ciążę pozamaciczną można zdiagnozować dopiero później, z pewnością nie jest typowym dla niej objawem silny ból w kilkanaście dni po zapłodnieniu. Kiedy poziom beta HCG osiągnie 1500 mIU/ml, pęcherzyk ciążowy powinien być widoczny w USG.
Jeśli tak nie będzie, można będzie podejrzewać ciążę pozamaciczną. Póki co, nie ma jednak podstaw, by przewidywać taki scenariusz! Może Pni, dla uspokojenia się, wykonać dwa badania poziomu beta HCG we krwi, w odstępie dwudniowym.
W przypadku ciąży pozamacicznej lub zagrożenia poronieniem, wzrost stężenia tego hormonu będzie najpewniej mniej niż dwukrotny.
Pozdrawiam serdecznie!