Czy te olejki eteryczne zaszkodziły ciąży?

Czy świeczki z olejkami eterycznymi mogą być szkodliwe w ciąży? Czyściłam opakowania po świeczkach- w tym celu resztkę świeczek zalałam wrzątkiem na około 20 min. W tym czasie w domu zaczął się unosić bardzo intensywny zapach, który dość mocno podrażnił mój nos, więc wyniosłam opakowania na dwór i przewietrzylam pomieszczenie. Dopiero później zorientowałam się, że były to świeczki, które na pewno zawierały takie olejki eteryczne jak cynamonowy czy muszkatolowy, które są zakazane w ciąży - czy istnieje duże zagrożenie dla płodu przy takim jednorazowym wdychaniu ich w powietrzu?

Witam,

niestety większość olejków eterycznych wykazuje działanie teratogenne mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia na wcześniejszym etapie ciąży. Kobietą w ciąży nie zaleca się stosowania olejków: arcydzięglowego, tymiankowego, melisowego, z mięty pieprzowej, jałowcowego, cyprosowego, hyzopowego, lawendowego, majerankowego, różanego, rumiankowego i z kopru włoskiego. Dla bezpieczeństwa zaleca się, aby przez pierwsze 3 miesiące ciąży ograniczyć lub w ogóle nie używać olejków eterycznych. Jedynym olejkiem w pełni bezpiecznym dla kobiet ciężarnych i dzieci jest olejek mandarynkowy.

Aromaterapia w ciąży powinna być konsultowana z lekarzem prowadzoncym ciążę lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w przypadku, gdy miała Pani kontakt z olejkami eterycznymi rozproszonymi w powietrzu, a nie wdychała ich Pani bezpośrednio, wykonując inhalację, ryzyko uszkodzenia płodu jest bardzo niskie, zwłaszcza że wywietrzyła Pani pomieszczenia, a wdychane opary miały niezbyt stężenie. Warto jednak poinformować o zaistniałej sytuacji lekarza ginekologa na najbliższej wizycie. W razie złego samopoczucia proszę zgłosić się do lekarza.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/olejki-eteryczne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-stosowac-olejki-eteryczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.