Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy te problemy to wynik stresu?

Witam, mam 42 lata mężczyzna, od dłuższego czasu biorę citabax 10mg oraz teldipin 80 5, wszystko było ok, ostatnio mam uderzenia gorąca i skoki cisnienia do 180/100 przy relatywnie normalnym pulsie tj. 80-90, tych skoków cisnienia nie mogę zbić captopril i hydroksyzyna, wykonane ekg, echo serca, morfologia wszystko ok, trochę podwyższone cholesterol 240, jak ciśnienie skacze to pojawia się lek o życie i myśli że zaraz coś mi się stanie, mam stresująca prace małe.dzieci i sam uważam.ze nie.trzymam.cusnienja również.w domu, czy problemy z ciśnieniem to wynik stresu czy szukać innych przyczyn? Powierzyć badania ?
MĘŻCZYZNA, 42 LAT 3 miesiące temu

Wysiłek fizyczny a choroby serca

Witam Pana,

symptomy może wywoływać czynnik psychiczny, stres, odczuwanie złości lub strachu, lęku.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0

Proszę Pana, mogę zacząć jedynie odpowiedź od tego, że dawka Citabaxu, którą Pan przyjmuje to dawka dla dziecka.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy