Czy te przeciwciała mogą zniknąć?

Witam, w badaniu ANA-2 wykazano miano 1:3200 typ świecenia ziarnisty. W badaniu ANA-3 żadne przeciwciała nie były powyżej normy, ale lekko powyżej zera, w tym dsDNA miało wartość 5. Lekarz nie zlecił dalszych badań, poza powtórnym wykonaniem ANA-2 za pół roku. Niepokoi mnie jednak ból stawów dłoni i kolan. Proszę o poradę co dalej. Czy te przeciwciała mogą zniknąć? Czy to znaczy, że choroba na pewno wystąpi?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Obecność przeciwciał {zwłaszcza o niskim mianie} nie świadczy o fakcie występowania choroby.