Czy ten lek może zaburzać zasypianie?

Witam, mam pytanie odnośnie leku Zolpic (Zolpidem). Przyjmuję go w sposób nieciągły w dni gdy nie mogę usnać (ok. 3 do 2 razy w tyg) w dawce jedna a czasami poł tabletki nasennie, od ok. poł roku. Ogólnie leczę sie na bezsenność. Pytanie czy ten lek podawany w sposób przedstawiony może zaburzać sen (zasypianie)? Czy trzeba z niego całkiem zrezygnować ?

Po pierwsze : higiena snu! Ułożyć sobie harmonogram doby tak, by kłaść się spać o tej samej porze. Przed snem nie oglądać filmów, programów telewizyjnych, czasopism, nie czytać tekstów wywołujących niepokój, pobudzenie. Nie spędzać czasu przed ekranem TV i komputerem 2 godziny przed pójściem spać. Ostatni, lekki posiłek zjeść 1-2 godziny przed snem. Spać w wyciszonym, chłodnym, wywietrzonym, zaciemnionym pomieszczeniu. Strać się wstawać też o jednakowej porze. I w weekendy też! Nie pić alkoholu przed snem!!!

Po drugie rozpocząć prowadzenie dzienniczka snu, w którym trzeba zapisywać godziny pójścia spać, budzenia się nie tylko rano ale i w nocy (jak często, jak długo się nie śpi, kiedy się znów zasypia, z jakich powodów sen się przerywa itp), czy ma się marzenia senne, o jaki charakterze, jak one wpływają na sen. Czy sen daje wypoczynek. Czy za dnia robimy sobie drzemki, jak dużo, jak czesto, jak długo.

Obie aktywności nie tylko pozwolą Panu lepiej poznać swoje problemy ale będą bardzo pomocna lekarzowi w diagnozie i zaproponowanym leczenie.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poradni zaburzeń snu. Nie na stronach społecznościowych i blogach!

Pozdrawiam