Czy test ciążowy został prawidłowo przeprowadzony?

Witam. Wraz z moją żoną zastanawiamy się, czy dobrze zrobiliśmy test ciążowy. Wykonaliśmy go dwukrotnie i za każdym razem dał wynik, że nie jest w ciąży, z tym że 3 dni przed zrobieniem testu współżyliśmy w zabezpieczeniu (prezerwatywa). Czy to mogło mieć wpływ na wynik testu? Wykonaliśmy test, ponieważ miesiączka żonie się spóźniała. Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zaburzenie wyniku testu ciążowego może być wywołane w zasadzie tylko przyjmowaniem preparatu zawierającego gonadotropinę kosmówkową, czyli hormon wykrywany przez test. Na pewno wpływu na wynik nie ma stosunek odbyty 3 dni wcześniej! Natomiast testy ciążowe z moczu dość często w najwcześniejszym okresie ciąży, czyli np. w terminie spodziewanej miesiączki, dają wynik fałszywie negatywny. Dlatego warto ponownie wykonać test po kilku dniach, jeśli miesiączka nie będzie nadal się pojawiać, bądź od razu wykonać test z krwi (badanie stężenia betaHCG we krwi, dostępne praktycznie w każdej przychodni), które daje wynik pozytywny już po ok. 10 dniach od zapłodnienia.

Pozdrawiam serdecznie!