Czy test mógł mnie oszukać?

Opisywałam wcześniej już moją sytuację, lecz jeszcze nie odpowiedziano, więc piszę po raz 2. Kochałam się z chłopakiem 19 lutego, dzień po skończeniu dni płodnych (chyba, tak wynika z moich wyliczeń). Kochaliśmy się z prezerwatywą, nie skończył w środku. 3 marca powinnam dostać okres, lecz nie mam go do dziś, a jest 17. Od dłuższego czasu miałam regularne miesiączki. Dzień po planowanym terminie zrobiłam test (11 dni po stosunku), wyszedł negatywny. Powtórzyłam go po tygodniu (18 dni od stosunku), też wyszedł negatywny. Możliwe jest, że test mnie oszukał? Dodam, że w czasie ostatniego cyklu brałam F*** dość długo, odstawiałam palenie, do tego stres spowodowany niechcianą ciążą, czy to może powodować opóźnianie się miesiączki?! Miałam ostatnio jasnobrązowe upławy, kilka kropelek krwi, mam lekkie zawroty głowy. Możliwe, że jestem w ciąży? Z góry dziękuję :*

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie ma możliwości, aby zaszła Pani w ciążę podczas stosunku z prezerwatywą, która nie pękła, i to w dodatku bez wytrysku wewnątrz pochwy. Przyczyną opóźniania się miesiączki są więc najwyraźniej zaburzenia hormonalne, spowodwane stresem lub niedoczynnością tarczycy. Tę drugą możliwość można zweryfikować, wykonując kontrolę poziomu hormonów tarczycy (TSH, fT4) we krwi. Niewykluczone bowiem, że np. w ostatnim czasie doszło do nasilenia niedoczynności tarczycy, a Pani wciąż przyjmuje tę samą, zbyt niską w tej sytuacji, dawkę leków. Z drugiej strony, pojedyncze zaburzenia cyklu miesięcznego mają prawo pojawiać się nawet u w pełni zdrowych kobiet. Tak czy siak, możliwością ciąży raczej nie powinna Pani sobie już zaprzątać głwy, natomiast wskazana jest kontrola u lekarza endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie!