Czy test może być negatywny, a jest ciąża?

Staramy się z mężem o dziecko. Odstawiłam tabletki, jest to 1 cykl bez nich. 14 dnc kochaliśmy się z mężem (zawsze po odstawianiu tabletek (2 razy miałam przerwę) mój cykl wynosił tyle co na tabletkach czyli 28 dni). W dniu spodziewanej miesiączki zrobiłam w południe test, wyszedł negatywny. Czy to możliwe, aby było jeszcze za wcześnie na wykrycie ciąży? Czy mam powtórzyć test po paru dniach z porannego moczu?

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!
Już w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych u większości zdrowych kobiet powraca jajeczkowanie, więc istnieje możliwość zajścia w ciążę.
Z tego co rozumiem, wykonała Pani test ciążowy 14 dni po prawdopodobnej dacie koncepcji, czyli według wskazań prawidłowo. Natomiast trzeba pamiętać, że test ciążowy wykonany z moczu nie jest 100% metodą, zdarzają się wyniki fałszywie ujemne. Dlatego dla pewności, jak Pani pisze, proponuję powtórzenie testu ciążowego po około tygodniu. Po tym czasie stężenie betaHCG powinno mieć takie wartości, że jeżeli jest dodatnie, wyjdzie z każdej próbki moczu, ale rzeczywiście w porannym moczu jest największe stężenie tego hormonu, dlatego jeżeli jest możliwość, zaleca się właśnie wykonanie testu ciążowego z moczu porannego.

tutaj znajdzie Pani dodatkowe informacje na temat testów ciążowych.

Serdecznie pozdrawiam!