Czy test sie może mylić?

Witam, mam 25 lat.
W listopadzie odstawiam tabletki antykoncepcyjne i dostałam krwawienia z odstawienia. Następnie 26 grudnia dostałam już naturalnego okresu. Kolejny okres powinnam dostać 22 stycznia, a dziś mamy 30 i okresu nadal nie mam.
Zrobiłam 2 testy ciążowe jeden w dzień spodziewanej miesiączki, a drugi wczoraj i obydwa wyszły negatywnie. Dodam, iż kochaliśmy się bez zabezpieczenia, gdyż chcemy mieć dziecko.

Proszę o szybką odpowiedź, czy te testy mogą się mylić lub czy były wykonane za wcześnie?

Dziękuję

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zazwyczaj test wykonany tydzień po dacie spodziewanej miesiączki powinien dać już wynik pozytywny, jeśli doszło do zapłodnienia. Proszę jednak pamiętać, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą występować, dość znaczne nawet, nieregularności cyklu płciowego. Dlatego nie sposób określić, kiedy doszło do owulacji i kiedy test ciążowy powinien dać wynik pozytywny, czy też kiedy należy spodziewać się miesiączki. Musi Pani dać swojemu organizmowi trochę czasu na powrót do naturalnej równowagi, zachwianej przez antykoncepcję. Proponuję poczekać jeszcze trochę czasu i, w razie dalszego nie pojawiania się miesiączki, przeprowadzić kolejny test ciążowy. Alternatywnie może Pani wykonać test poziomu hormonu hCG z krwi, który szybciej i precyzyjniej wykryje ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!