Czy testy ciążowe trzeba przeprowadzać w dniach spodziewanej miesiączki?

Witam.
Chciałam zapytać czy test zrobiony cztery miesiące po stosunku jest w 100% wiarygodny? (czy musi być wykonany w dniu spodziewanej miesiączki). Czy po tak długim czasie może być wykonany w dowolnym dniu.

Chciałam zaznaczyć, że okres miałam normalny przez 3 miesiące obfity i bolesny, lecz czwarty był spóźniony i skąpy. Zrobiłam dwa testy obydwa negatywne. Czy jest możliwość ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Praktycznie nie ma w tej sytuacji możliwości, by była Pani w ciąży. Testu ciążowego nie trzeba wykonywać w terminie spodziewanej miesiączki. Po prostu w tym okresie praktycznie najwcześniej może on dać wynik pozytywny, jeśli doszło do zapłodnienia. Z grubsza rzecz ujmując, im później wykona się test, tym większa szansa na jego wiarygodny wynik. Stężenie HCG, hormonu "ciążowego" wykrywanego przez testy, rośnie stopniowo aż do ok. 10 tygodnia ciąży. Potem jest go w organizmie ciężarnej mniej, ale ciągle dużo- test aż do końca ciąży wykaże wynik pozytywny.
Zapraszam również do lektury artykułu o testach ciążowych: http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0.
Pozdrawiam!