Czy to ADHD? Czy coś innego?

Witam,

jestem mamą 3-letniego synka. Zdecydowałam się szukać pomocy dla mojego dziecka i tak trafiłam tutaj. Moje dziecko rozwija się, jak myślę, normalnie. Niepokoi mnie jego zachowanie w domu, co mogłoby wskazywać na objawy ADHD. Jednak po konsultacji z opiekunkami w przedszkolu dochodzę do wniosku, iż zachowanie tam jest zupełnie odmienne od tego w domu. A mianowicie w domu: nie wykonuje poleceń, nie słucha tego co się do niego mówi, wszędzie go pełno, bardzo złośliwy, bije swojego młodszego braciszka i starszą (!) siostrzenicę, na mnie oraz męża i resztę rodziny też podnosi rękę, najlepsza zabawa to rzucanie po całym pokoju zabawkami, rzadko kiedy zajmie się zabawą najczęściej coś dewastuje. Bardzo ciężko jest mi uczyć go czegokolwiek np. oduczenie siusiania w pieluchy, nie przyjmuje tego do wiadomości, system kar też na nic się nie zdaje. Do tego dochodzi zaburzony sen oraz problemy z łaknieniem. I to wszystko mam miejsce w domu. W przedszkolu jak to panie mawiają nie ma z dzieckiem kłopotu - je sam wszystko co jest na talerzu i bawi się z dziećmi, nie używając przy tym przemocy. Zwracam się o pomoc, gdyż wiem, że nie tylko ja się tym męczę, ale zwłaszcza mój synek, który jakby miał dwie twarze: z jednej strony bardzo wrażliwy chłopczyk, a z drugiej agresywny i trudny w zachowaniu. Mam wrażenie jakby tym wszystkim chciał nam coś powiedzieć lub zwraca na siebie uwagę.

Bardzo proszę o wskazówkę jak dziecku można pomóc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam:)

Zachęcam przede wszystkim do spotkania z psychologiem dziecięcym, który pozwoli zrozumieć przyczyny zachowania synka w domu i być może pozwoli sobie również na wizytę w przedszkolu aby poobserwować zabawę, jedzenie i inne aktywności dziecka, w miejscu, w którym nie pojawiają się zachowania niepokojące:)

Opinii psychologa warto zasięgnąć również dlatego, że z listu wynika, iż straciliście państwo pomysł na rozwiązanie problemu oraz jesteście zagubieni i niepewni dalszego postępowania oceni sytuację " z zewnątrz" na pewno pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Trudno powiedzieć czy Pani synek ma ADHD, ponieważ jego zachowanie powinno być dość ekspresyjne i absorbujące zarówno w domu, jak i w przedszkolu, a z przedstawionego opisu wynika, że tak nie jest.

Pozdrawiam

Witam,

zalecana jest konsultacja w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej lub u psychologa dziecięcego, psychoterapeuty systemowego. Dziecko próbuje w taki destrukcyjny sposób zwrócić na siebie uwagę.

Pozdrawiam serdecznie