Czy to alergia na składnik leku?

Witam serdecznie! Od prawie trzech miesięcy mam alergię skórną - puchnięcie, swędzenie, oraz pieczenie powiek, skóra wokół oczu jest zaczerwieniona, poza tym łuszczy się i co tydzień to powraca z gorszymi skutkami. Szukam powodu i zastanawiam się nad jedną rzeczą, moja teściowa choruje na nowotwór i pod koniec września rozpoczęła leczenie dożylnie, ja po kilku dniach po tym jak teściowa dostała pierwszą chemię odczułam również pierwsze objawy. Teściowa przyjmowała leki co tydzień. Proszę o odpowiedź czy jest to możliwe, abym mogła się uczulić na ten lek przebywając z osobą chorą? Czy możliwe jest, że w jakiś sposób ulatnia się przez skórę składnik chemii i tak może to na mnie działać? Dodam, że teściową odwiedzam 1-2 razy w tygodniu po kilka godzin, czasami od razu po podaniu chemii a czasami po kilku dniach. Pozdrawiam, Kasia (31 lat)

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Lek, który podawany jest Pani teściowej jest przeciwciałem, które nie jest wydzielane do otoczenia. Dlatego też zbieżność pomiędzy terminem rozpoczęcia leczenia przez teściową, a objawami, które wystąpiły u Pani jest najprawdopodobniej przypadkowa.

Proszę zwrócić uwagę, czy przyczyną nie jest nowy kosmetyk, proszek do prania bądź płyn do płukania tkanin, perfumy czy też środki używane podczas sprzątania. Niestety ustalenie alergenu może być trudne.

Najlepiej, aby wybrała się Pani do alergologa, który zaleci postępowanie, które pomoże złagodzić dolegliwości.

Pozdrawiam