Czy to anoreksja, czy tylko bakterie?

Mam 18 lat, jestem kobietą. Przy wzroście 175 cm ważę 46 kg. Jakiś miesiąc temu byłam u gastrologa, który wykrył u mnie bakterie w żołądku. Przez 10 dni zażywałam silny antybiotyk, a po nim tabletki ochronne na żołądek. Staram odżywiać się zdrowo, jem przede wszystkim owoce i warzywa, nie są to jakieś wielkie ilości. Nie mogę jeść słodyczy ani chipsów, które kiedyś tak bardzo lubiłam, bo gdy zjem nawet mały kawałek czegoś słodkiego, zaraz odczuwam ból w brzuchu. Muszę się przyznać, że rok temu się odchudzałam i z 56 kg spadłam do 50 kg, stosowałam dietę i dużo ćwiczyłam. Nadal prowadzę bardzo aktywny tryb życia i cały czas próbuję się zdrowo odżywiać. Co dodatkowo powoduje u mnie strach, to brak miesiączki od prawie 6 miesięcy. Co mam dalej robić? Czy to przez te bakterie, czy może to już anoreksja?

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

objawy opisane przez Panią, sugerują możliwość wystąpienia anoreksji. Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione przez Panią w tytule listu - diagnozę można postawić jedynie po osobistym badaniu w gabinecie lekarskim. Myślę, że powinna się Pani skontaktować jak najszybciej z lekarzem psychiatrą. Ma Pani skrajnie niską masę ciała i stan ten może zagrażać już nie tylko Pani zdrowiu, lecz równiez życiu!

Ważne dla lekarza informacje może zawierać karta informacyjna z wizyty u gastroenterologa. Nie wiem, jaki rodzaj bakterii wykryto (Helicobakter pylori?) oraz czy cierpiała Pani z powodu zapalenia błony śluzowej żołądka. Ważne są również dane dotyczące Pani nawyków żywieniowych. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań w warunkach szpitalnych (nie wszystkie badania można wykonać ambulatoryjnie).

Z tego, co Pani napisała, wynika, że problemy z utrzymaniem prawidłowej dla Pani masy ciała pojawiły się długo przed wykryciem bakterii w świetle żołądka. Stany zapalne tej okolicy przewodu pokarmowego często mają podłoże emocjonalne (moga również być związane z uzależnieniami). Wystąpienie anoreksji jest bardzo możliwe w Pani przypadku.

Proszę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Myślę, że rodzina mogłaby pomóc Pani w decyzji i poszukiwaniu odpowiedniej formy pomocy.

Pozdrawiam serdecznie