Czy to borelioza, czy inna choroba?

Witam serdecznie, mam 28 lat.

3 dni temu byłem na grzybach w lesie, kleszcza w okolicy stawu łokciowego zauważyłem dopiero dzisiaj i usunąłem go igłą - był już sporo "opity", ale wyszedł cały; został jednak mały rumień nie wiem, czy to odczyn alergiczno - toksyczny, czy fakt infekcji, poza tym od dwóch dni zaczynam się gorzej czuć, przede wszystkim ostry ból gardła i osłabienie... Czy w tak krótkim czasie mogą pojawić się objawy boreliozy? Jakie najlepiej badania wykonać i kiedy, by ten fakt wykluczyć?

Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.

Witamy serdecznie.

Zdecydowanie powinien się Pan udać do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni czy rumień jaki się u Pana pojawił jest typowy dla boreliozy, czy też jest tylko zmianą odczynową na skutek ugryzienia kleszcza. Objawy jakie Pan opisuje są raczej wynikiem towarzyszącej infekcji.

Standardy leczenia boreliozy mówią, że obecność rumienia w miejscu ugryzienia przez kleszcza jest wystarczająca, by rozpoznać chorobę i rozpocząć skuteczną antybiotykoterapię. Do rozpoznania na takim etapie (czyli etapie rumienia) zdecydowanie wystarcza obraz kliniczny i nie są wymagane testy serologiczne, ponieważ w większości przypadków wychodzą ujemne. Przeciwciała w klasie IgM pojawiają się około 2-4 tygodni po ugryzieniu, ale mogą pojawić się i później.

Rozpoznanie pozostałych postaci klinicznych boreliozy wymaga już dwuetapowego postępowania diagnostycznego pod postacią testów serologicznych.