Czy to, co się dzieje ze mną, to depresja? Co mam robić, aby żyć?

Mam 32 lata. Od trzech tygodni czuję, że coś się ze mną dzieje. Nie mogę spać, a jak już mi się uda, to dręczą mnie koszmary. Ciągle jestem zamyślona, z byle powodu płaczę, już nawet nie pamiętam, jak to jest się śmiać. W ogóle moje życie jest beznadziejne, nie mam nikogo, a jak już kogoś poznam, to okazuje się pomyłką. Bardzo bym chciała być szczęśliwa, kochana, ale to chyba niemożliwe. Martwi mnie to, że pomocy szukam u wróżek, to jak nałóg. Co mam robić, aby żyć?

32 LAT ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
istnieje wiele przyczyn zaburzeń snu oraz powracających koszmarów sennych. Jest to między innymi stres, depresja, zaburzenia lękowe. Koszmary senne mogą być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Aby złagodzić skutki stresu, może Pani zastosować techniki relaksacyjne, które pozwolą przywrócić równowagę.
Jeśli objawy, jakie Pani opisała, nie miną czy będą się nasilać, powinna Pani udać się na wizytę do lekarza psychiatry. Warto również pomyśleć o wizycie u psychoterapeuty, będzie to okazja do popracowania nad relacjami interpersonalnymi. Szukanie pomocy u wróżek nie jest trafionym pomysłem i, jeśli dobrze rozumiem, nie przyniosło do tej pory oczekiwanych rezultatów. Taka wizyta daje chwilową ulgę i poczucie, że wszystko będzie dobrze, poprawia to samopoczucie, jednak nie prowadzi do trwałych zmian.
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia