Czy to, co się ze mną dzieje, jest dziwne?

1. Ciągle mi się wydaje, że ktoś na mnie patrzy i się śmieje.

2. Nie doceniam swojej pracy, w którą nie raz wkładam wiele wysiłku. Czasem na dobre czegoś nie zacznę, a już wiem, że źle się skończy.

3. Ciągle mi się wydaje, że gdy spotyka mnie coś dobrego, to jest to przypadek, bo jak mnie mogłoby się coś w życiu udać.

4. Ciągle porównuję siebie do innych ludzi i szukam w sobie wad.

5. Zadręczam się każdą pomyłką bardzo długo.

6. Uważam, że to właśnie ja jestem przyczyną wszystkiego, co złe.

7. Jeśli ktoś powie mi coś złego, to mu wierzę, a każdy komplement uważam za kłamstwo.

8. Bardzo biorę do siebie zdanie innych (nie wiem, co miałam wczoraj na obiad, ale pamiętam, jakimi słowami obraziła mnie pewna dziewczyna 4 lata temu… ).

9. Czasem bez powodu albo z błahego powodu trzęsą mi się ręce, nogi i strzelam palcami - ostatnio zorientowałam się, że to robię, dopiero gdy koleżanka mi o tym powiedziała - nie panuję nad tym.

10. Zawsze wydawało mi się, że muszę być najlepsza, bo inaczej rodzice mnie nie będą kochać. Kiedyś przyszła chwila, w której nie wyrobiłam i uważam, że jestem nikim.

Witam!

To, co się z Panią dzieje, nie jest dziwne, ale niepokojące i może świadczyć o chorobie. W Pani opisie znajduję cechy charakterystyczne zarówno dla depresji, jak i nerwicy. Jednak na podstawie samego listu nie mogę postawić żadnej diagnozy. Zachęcam Panią do umówienia się na wizytę u psychoterapeuty. Proszę nie lekceważyć problemu, ponieważ dolegliwości mogą się nasilić.