Czy to depresja, czy wrodzona wrażliwość?

Witam, wydaje mi się, że mój chłopak ma depresję, jednak nie jestem tego pewna. Od ok. miesiąca ma okropny humor. Stał się bardzo płaczliwy, wiem, że jest wrażliwy, bo ma duszę artysty, jego pasją jest gra na gitarze i pianinie, ale niepokoi mnie to, bo nigdy wcześniej tak nie było. Sam zauważył, że coś jest nie tak, mówi, że ma chorą duszę. Ma bardzo niską samoocenę, jak wcześniej wspomniałam, gra na gitarze i chciałby wiązać z tym swoją przyszłość, jednak jego rodzice nie popierają tego, dlatego jest mu jeszcze ciężej. XYZ nie może zaakceptować tego, jaki jest, nie może pogodzić się z tym, że jest wrażliwy na piękno (w muzyce). Mówi mi, że nie radzi sobie praktycznie ze wszystkim. Z dnia na dzień jest coraz gorzej. Oboje mamy po 18 lat. Bardzo chciałabym mu pomóc, ale nie wiem jak.

Witaj!

Podałaś zbyt mało informacji na temat objawów, abym mogła się w sposób rzeczowy ustosunkować do problemu.

Zaniżone poczucie własnej wartości, płaczliwość oraz uczucie bezsilności należą do spektrum objawów depresyjnych. Nie wyjaśniłaś, co oznacza "okropny humor". Czy Twój chłopak cierpi z powodu innych dolegliwości, tj. zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność), drażliwość, spadek zainteresowań, spadek koncentracji, poczucie beznadziejności, zmęczenia, braku energii, obniżenie lub wzmożenie apetytu, niechęć do wykonywania codziennych czynności, lęk, uczucie niepokoju, izolowanie się od towarzystwa, bóle głowy, mięśni...?

Jeśli u Twojego chłopaka zauważyłaś chociaż niektóre z wymienionych powyżej objawów, radziłabym, abyś namówiła go na wizytę u  psychoterapeuty. Nieleczona depresja może w znaczny sposób upośledzić funkcjonowanie chorego, dlatego nie wolno lekceważyć jej objawów.

Pozdrawiam