Czy to depresja? Jak mogę sobie z tym poradzić?

Witam! Mam 13 lat, jestem dziewczyną. Od jakiegoś czasu jestem przygnębiona i znudzona życiem, ciągle stwarzam sobie jakieś problemy, a jeszcze rok temu potrafiłam się cieszyć życiem. Nie czuję się z tym dobrze - prawie wszystko wydaje mi się bez sensu.

Może to dlatego, że nie mam przyjaciół ani koleżanek, bo jestem nieśmiała i to jest mój drugi problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Nie wiem co mam zrobić, żeby tak nie było, dlatego bardzo proszę o jakąś poradę.

Witam!

Sytuacja, którą opisujesz w liście jest bardzo charakterystyczna dla osób w wieku dojrzewania. Jak wiesz jest to moment, w którym dziewczynki zaczynają stawać się powoli młodymi kobietami - co związane jest ze zmianą spostrzegania własnego obrazu.

Często brak akceptacji własnego wyglądu wiąże się poniekąd z brakiem wizerunku, który tworzy nam się w głowie. Znużenie czy wyszukiwanie sobie problemów może wynikać z poszukiwania jakiegoś celu, który nie będzie uniwersalny, ale podkreślający Twój indywidualizm.

Apatia wobec życia, brak celu, a do tego wszystkiego niska samoocena, przyczyniają się do postrzegania świata  wten sposób. Warto, abyś porozmawiała o swoich obawach z rodzicami lub psychologiem szkolnym.

Pozdrawiam