Czy to depresja maniakalna?

Witam. Miałem ostatnio, jak mniemam, objawy depresji: trwało to jakieś dwa tygodnie, cechowało się tym, że czułem, jak moje życie wymyka mi się spod kontroli. Bywały chwile, że miałem ochotę skończyć ze sobą. Nie wspomnę tu o bezsennych nocach i stanie lękowym. Teraz to jakby to ustępuje, ale zaniepokoiła mnie jedna rzecz, a mianowicie bywa tak, że aż boję się swoich myśli. Przychodzą mi do głowy różne dziwne rzeczy, np. takie, aby zrobić krzywdę mojej dziewczynie, z którą mieszkam dwa lata. Co się ze mną dzieje? Czuję, jak po napisaniu tego tekstu spada ze mnie kamień.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Natrętne myśli mogą pojawiać się w przebiegu depresji, ale mogą też wskazywać na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, które często przeplata się z objawami depresji. Proszę się zastanowić, czy niepokojącym myślom towarzyszą również natrętne czynności, jak np. częste sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte albo kuchenka wyłączona.

Depresja maniakalna (dwubiegunowa) cechuje się pojawianiem się na zmianę okresów obniżonego samopoczucia (depresji) oraz okresów nadmiernego pobudzenia (manii). W opisie Pana przypadku nie znajduję takich objawów,  jednak Pana dolegliwości są niepokojące i bezwzględnie wymagają bezpośredniej konsultacji u psychoterapeuty. Bardzo proszę nie bagatelizować problemu, ponieważ objawy mogą się nasilić. Nawet jeśli objawy chwilowo ustąpią, z dużym prawdopodobieństwem pojawią się ponownie z większym nasileniem.

Pozdrawiam