Czy to depresja po rozstaniu?

Mam 13 lat. 3 miesiące temu zdradził i zostawił mnie chłopak. Bardzo to przeżyłam, płakałam... Od tamtej pory nic mnie nie cieszy... nie chcę wychodzić na dwór z przyjaciółmi... w szkole prawie do nikogo się nie odzywam, na przerwach siedzę w łazienkach... Gdy go widzę w szkole, łzy napływają mi do oczu... miałam myśli samobójcze, użyłam parę razy żyletki... Cały czas czuję senność i zmęczenie... nie chcę nikogo widywać... Co ja mam robić?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Przeżyłaś bardzo trudną sytuację, Twoja silna reakcja emocjonalna jest tego konsekwencją. Ponieważ objawy są bardzo niepokojące, a utrzymują się już dość długo, powinnaś zgłosić się do specjalisty. Najlepiej, gdybyś udała się wraz z którymś z rodziców do dziecięcego psychiatry lub psychologa. Możesz również zgłosić się z tym problemem do psychologa w szkole. Ważne jednak, abyś nie lekceważyła tego stanu, ponieważ możesz cierpieć na depresję, która wymaga leczenia.

Postaraj się nie zamykać w swoim własnym świecie, ale rozmawiać o tym co się stało. Z którymś z rodziców, przyjaciółką, psychologiem. Zawód miłosny i przeżycie zdrady to bardzo trudne doświadczenie, ale nie trać nadziei, że z czasem poczujesz się lepiej i poznasz wartościową osobę, którą będziesz mogła obdarzyć zaufaniem.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i jeszcze raz namawiam do spotkania z psychologiem lub psychiatrą.

Pozdrawiam!