Czy to dobry lek?

Ostatnio lekarz powiedział mi, że będziemy wspólnie regulować moją chwiejną cukrzycę insuliną szybkodziałającą. Dalej ją stosuję i mam coraz większe poziomy cukru. Ostatnio 72 mg% na czczo i 444 mg% 3 h po insulinie. Czy ona jest dla mnie odpowiednia? Na razie to normalne i czy mogłabym stosować pompę insulinową przy początkach cukrzycy? Mówił mi o niej inny diabetolog, mogą mi wypożyczyć za miesiąc. Nie jestem pewna, co robić i co najlepsze. Boję się, że znowu coś się stanie. Co powinnam zrobić?

ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Nie napisała Pani na jaki typ cukrzycy choruje, jakie byly do tej pory powikłania (nie rozumiem zdania "znowu coś się stanie" - co się do tej pory stało?), jak do tej pory była Pani leczona. Pompę insulinową można stosować już krótko po rozpoznaniu cukrzycy. Może Pani również próbować uzyskać dobre wyrównanie cukrzycy poprzez stosowanie insuliny szybkodziałającej, konieczna jest jednak modyfikacja stosowanych dawek.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy