Czy to dziecko mojego męża?

Witam. Mam problem z tym, że nie jestem w 100% pewna czyje jest moje dziecko. Mój mąż mnie zostawił, i wrócił twierdząc że mnie kocha, nałożyły się na problemy w związku. Ja poznałam kogoś i kochałam się z nim raz z 20 na 21 czerwca, w czerwcu okres miałam 16 czerwca, potem dostałam 14 lipca po tym incydencie niby normalnie, kolo25 wrócił do mnie mój mąż i chciał się pogodzić i 6 sierpnia dostałam jakby lżejszy okres. Ostatni okres miałam więc 6 sierpnia-troszkę jakby za wcześnie o tydzień. Wcześniej było dość regularnie, okazało się, że jestem w ciąży: 23 września -usg wskazywało 7 tydzień 2 października -usg wskazywało 8 tydzien 1 dzień 19 października-usg wskazywało 11 tydzień 28 pazdziernika usg wskazywało 13 tydzień-tu mi się nie zgadza o kilka dni. Powtórzyłam badanie 6 listopada usg wskazywało 13 tydzień i 5 dni też o kilka dni za dużo według mnie 25 listopada usg wskazuje 16 tydzień 21 grudnia usg wskazuje 19 tydzien 6 dni proszę o pomoc. Czy to dziecko mojego męża?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Precyzja szacowania wieku ciąży przy pomocy USG w pierwszym trymestrze jest dość wysoka, wynosi ona -/+ 2-3 dni. Istotniejsze są tu wcześniejsze wymiary, kiedy dzieci charakteryzują się bardziej równym tempem wzrostu. Im późniejsza ciąża, tym dziecko może się rozwijać szybciej czy wolniej, przez co precyzja szacunku wieku ciąży spada, a podawany wiek dziecka ma znaczenie diagnostyczne, dla oceny prawidłowości tempa jego rozwoju, w porównaniu z wcześniejszymi badaniami.

Wracając jednak do treści Pani pytania, badania USG jednoznacznie wskazują, że do zapłodnienia dojść musiało w dniach 14-20 sierpnia. Biorąc pod uwagę przeciętną żywotność plemników, stosunek, w wyniku którego doszło do zapłodnienia, miał miejsce w dniach 10-20 sierpnia. W badaniu wiek ciąży podawany jest od daty ostatniej miesiączki, tak więc należy odjąć "podręcznikowe" 14 dni, aby uzyskać szacowany wiek od daty faktycznego zapłodnienia.

Jeśli więc nie utrzymywała Pani kontaktów seksualnych z nikim oprócz męża w sierpniu, to może być Pani spokojna, że jest to jego dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!