Czy to faktycznie może być zespół jelita drażliwego?

Dzień dobry od 3 miesięcy mam silne bóle brzucha które pojawiają mi się w dolnej części brzucha i promieniują na cały brzuch, burczenie w brzuchu, biegunki na przemian z zaparciami, stan podgorączkowy, nudności, brak apetytu. Dodam że potrafię nic nie jeść od rana i dopiero wieczorem zaczyna mi się chcieć jeść. Byłam na sorze gdzie robili mi wyniki i wszystkie wyniki miałam w porządku, lekarz rodzinny twierdzi że jest to zespół jelita drażliwego i dał mi skierowanie na kolonoskopie która dopiero odbędzie się w marcu.. Proszę o odpowiedź bo się boie ze jestem na coś poważnego chora

Witam,

nic nie stoi na przeszkodzie aby odbyła Pani wizytę stacjonarną u specjalisty gastrologa który dokładnie przyjrzy się całej dokumentacji medycznej oraz przeprowadzi badanie fizykalne i na pewno Pani pomoże w opisanych dolegliwościach.

Głowa go góry , będzie dobrze.

Szkoda, że nie opisała Pani swoich badań diagnostycznych badań laboratoryjnych ich wartości.

Pozdrawiam

Lek. Bianka Małczuk

Witam,

Opisywane przez Panią objawy rzeczywiście mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego. Zachęcam do zapoznania się z artykułem: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.14.

Proszę zwrócić uwagę na dietę - czy są może jakieś produkty, które wpływają na pojawianie się dolegliwości? Czynnikiem zaostrzającym objawy może być również stres. W razie utrzymywania się objawów, wskazana byłaby również konsultacja gastrologa.

Zespół jelita drażliwego to diagnoza z wykluczenia: żeby ją postawić należy z całą pewnością wyeliminować podejrzenie innego rozpoznania. Nierzadko w ten sposób objawiają się nietolerancje pokarmowe, celiakia lub nieswoiste zapalenia jelit. Nie wiem jakie badania wykonano na SOR, powinna skonsultować je Pani z gastroenterologiem i rozważyć pogłębienie diagnostyki, np. o biochemiczne testy w kierunku celiakii. Sugeruję rozpoczęcie diety eliminacyjnej: należy usunąć z jadłospisu najczęściej uczulające produkty (wszelkie zawierające białka mleka, surowe białko jaj, zboża zawierające gluten) i obserwować, czy ponowne włączanie ich do diety wywołuje nawrót objawów.