Czy to faktycznie są prosaki?

Mam na samym dole penisa 1 milimetrowe chrosty w kolorze białym. W internecie przeczytałem, że mogą być to prosaki nawet wyglądają jak prosaki. Niepokoi mnie jedna chrosta bo wyglada tak samo jak inne tylko jest nieco większa od reszty. Co mi może dolegać?

Lek. Agnieszka Snarska Drygalska

Dzień dobry

Jeśli niepokoją Pana opisane zmiany skórne należy udać się na konsultacje do dermatologa lub urologa celem weryfikacji rozpoznania .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób z całą pewnością stwierdzić, czym są zmiany skórne na Pana penisie bez obejrzenia ich. Dlatego sugeruję udanie się do lekarza – dermatologa, który będzie w stanie postawić diagnozę oraz w oparciu o nią zadecyduje o leczeniu.

Prosaki są stosunkowo nietrudne w diagnozie, ponieważ przypominają małe, białe lub żółte, pryszcze, których nie sposób wycisnąć – są twarde, lecz bezbolesne. Występują najczęściej na twarzy, choć nie tylko, w większych skupiskach. Nie są ani groźne, ani zaraźliwe i stanowią tylko defekt kosmetyczny. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/prosaki-charakterystyka-przyczyny-leczenie.

Trudno wskazać przyczynę powstawania prosaków, lecz z uwagi na to, że są małymi cystami wypełnionymi masą rogowo-łojową, akcentuje się prawidłową pielęgnację skóry jako podstawę profilaktyki tego problemu dermatologicznego. Poza tym warto zdecydować się na zabieg w gabinecie kosmetycznym – elektrokoagulację lub wymrażanie prosaków. Nie należy pozbywać się ich sposobem mechanicznym na własną rękę – tutaj odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie, zachęcam do zapoznania się z nią: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prosaki-na-penisie.

Natomiast, jeśli ma Pan ochotę, można spróbować oczyścić skórę bez większej ingerencji, np. wykorzystując do tego saunę i jej działanie rozszerzające pory lub robiąc kompresy z olejem rycynowym. Więcej wskazówek odnajdzie Pan w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/pozbadz-sie-prosakow-naturalnymi-sposobami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.