Czy to jest astma wysiłkowa?

Jestem po zawale, mam wszczepiony rozrusznik, a od 2 lat doszły dodatkowe dolegliwości lejący, wodnisty katar, bez objawów przeziębienia i bardzo męczący silny kaszel przy każdym większym wysiłku. Czy to może być astma wysiłkowa, czy zwykła alergia, a może to jakieś problemy kardiologiczne? Czy konieczne jest leczenie? Co robić?
ponad rok temu

Jestem po zawale, mam wszczepiony rozrusznik, a od 2 lat doszły dodatkowe dolegliwości lejący, wodnisty katar, bez objawów przeziębienia i bardzo męczący silny kaszel przy każdym większym wysiłku.
Czy to może być astma wysiłkowa, czy zwykła alergia, a może to jakieś problemy kardiologiczne? Czy konieczne jest leczenie? Co robić?
Witam!

Jest bardzo prawdopodobne, że utrzymujący się od dłuższego czasu wodnisty katar spowodowany jest alergią. W takiej sytuacji najlepiej byłoby postarać się zidentyfikować alergen i postarać się wyeliminować go z otoczenia. Ulgę mogą przynieść także leki antyhistaminowe.

Napady kaszlu występujące u Pani w związku z wysiłkiem fizycznym wymagają dokładnej diagnostyki. Przyczyn kaszlu może być wiele - począwszy od astmy, aż po niewydolność serca. Najlepiej, aby wybrała się Pani do lekarza rodzinnego, który zbada Panią, zbierze dokładne wywiady, zleci wykonanie niezbędnych badań (takie jak zdjęcie rtg klatki piersiowej, badanie spirometryczne). Dopiero wtedy możliwe będzie postawienie rozpoznania. Być może, zwłaszcza jeśli dawno nie miała ona miejsca, konieczna będzie wizyta u kardiologa (osoby z wszczepionym układem stymulującym serca powinny pozostawać pod stałą opieką poradni kardiologicznej).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.