Czy to jest borelioza? - analiza wyników badań

Witam,

proszę o pomoc... Bóle stawów chwilowe, krótkotrwałe, głównie kolan, ogólne zmęczenie i rozbicie pojawiały się co jakiś czas od dawna. Lato 2008 – zaczerwieniony, bolący staw palca ręki, OB 74, inne wyniki zlecone bz. Jesienią 2008 nagły, bez przyczyny, ból stopy – śródstopia – badania usg, rtg nic nie wykazują. Po miesiącu ból mija. Sierpień 2009 – badanie ELISA IgG – 42j, IgM – 17,4j. Antybiotyk przyjmowałam w listopadzie 2009. W grudniu 2009 ponowny test ELISA – IgG – 31,4j, IgM – 15,8j. Marzec 2010 – ELISA IgG – 42,5j, IgM19,6. Marzec 2010 – WB IgM – dodatni – reakcja z p83 (słaba), OspC WB IgG – dodatni = reakcja z OspC9 (silna) p17. Obecnie ponownie połykam antybiotyk, kolejna wizyta w maju... Jak mam interpretować te wyniki? Czy mam boreliozę? Kleszcza miałam ok. 15 lat temu...

Serdecznie proszę o pomoc, bo czuję się zagubiona, a mam skłonności do negatywnego nakręcania się...

Serdecznie dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Niestety nie podała Pani norm stosowanych w danym laboratorium (mogą się od siebie znacząco różnić). Przechorowanie boreliozy pozostawia w organizmie ślad w postaci przeciwciał (są wyrazem obrony) i to właśnie je Pani bada. Niestety, problem polega na tym, że po skutecznym leczeniu mogą się one utrzymywać całe życie, nie świadcząc o chorobie.

Bóle stawów po leczeniu nie powinny nawracać. Istnieje jednak zjawisko "opornej na antybiotyki postaci stawowej boreliozy". Oznacza to sytuację, w której pacjent był przeleczony antybiotykiem dożylnie, a mimo to stawy bolą. W takiej sytuacji nie zaleca się kolejnych cykli antybiotykoterapii, ale stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Proponuję kontakt z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych.