Czy to jest choroba dwubiegunowa?

Mam problemy z rozbudzaniem się rano. Musze wypić rano 3 kawy, aby dojść do siebie i zacząć jakoś "normalnie" funkcjonować. Cały dzień jestem mało wydajny i nic mi się nie chce. Nie mogę się skupić nad jedną rzeczą i mam cały czas pełno myśli w głowie-od fajnych i miłych do gorszych i przygnębiających. Brałem l**** i po pewnym czasie faktycznie zacząłem się lepiej czuć, ale mój lekarz powiedział, że cierpię na chorobę dwubiegunową, więc się przestraszyłem, bo z opisu tej choroby nie wynika abym ją miał. Poza tym mam światłowstręt i problemy z hazardem i alkoholem. Moje pytanie, czy to co opisałem może znaczyć o chorobie dwubiegunowej, czy raczej o depresji?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Na podstawie objawów podanych przez Pana - problemów ze wstawaniem, brakiem energii w ciągu dnia i gonitwą myśli nie można ani potwierdzić, ani wykluczyć choroby afektywnej dwubiegunowej. Faktem jest, że ostatni z tych objawów jak również skłonność do popadania w uzależnienia (takie jak hazard czy alkohol) wpisują się w obraz choroby. Istnieją jednak konkretne medyczne kryteria, które pozwalają rozpoznać to zaburzenie. Uwzględniają one oprócz rodzaju objawów, także czas ich trwania, częstotliwość pojawiania się, reakcję na leczenie. Tymi kryteriami z pewnością kierował się także Pana lekarz stawiając diagnozę. Wspomniany przez Pana lek należy do grupy tzw. stabilizatorów nastroju i jest stosowany m.in. w terapii choroby afektywnej
dwubiegunowej. Poprawa w trakcie jego przyjmowania pośrednio świadczyć może o trafności diagnozy.

Co do depresji - opisane przez Pana objawy nie są charakterystyczne dla tego zaburzenia.

Pozdrawiam.