Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to jest ciąża wczesna czy pozamaciczna?

Witam! Moje cykle zawsze były regularne, jednak przedostatnia miesiączka pojawiła się 5.09. a kolejna dopiero 18.10. i do dziś nic! Około 27.11. zrobiłam test ciążowy - wynik negatywny, a już 3.12 wynik pozytywny (bardzo blada kreska). 8.12 była wizyta u ginekologa, jednak lekarz stwierdził, że w macicy jest pusto. Następnego dnia po badaniu krwi wynik HCG 600! Tego samego dnia kolejne badanie i nie ma nic ani w macicy, ani w jajnikach. Odczuwam lekkie pobolewanie brzucha, ale tylko w pozycji leżącej! Dodam że 2,5 roku temu miałam cesarskie cięcie. Czy to może być bardzo wczesna ciąża czy jednak ciąża pozamaciczna?

KOBIETA ponad rok temu

Podróż samolotem w czasie ciąży

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Najprawdopodobniej, na skutek zaburzeń cyklu, owulacja wypadła nieco później niż "książkowe" dwa tygodnie po owulacji i ciąża jest nieco młodsza, niż to wynika z daty ostatniej miesiączki. Potwierdza to negatywny wynik testu ciążowego 27 listopada i pozytywny sześć dni później. Do zapłodnienia musiało dojść w drugiej połowie listopada i w momencie wizyty była Pani w okolicach czwartego tygodnia ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki (dodając "książkowe" dwa tygodnie do faktycznego wieku zarodka).

Często zarodek staje się widoczny dopiero w piątym tygodniu, kiedy poziom bHCG zaczyna przekraczać 1500 mUI/ml. Może Pani ponownie wykonać badanie poziomu bHCG, aby zmierzyć dynamikę jego wzrostu, przed wizytą kontrolną u ginekologa, podczas której powinien być już w stanie zobrazować pęcherzyk ciążowy. Oczywiście istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej czy zatrzymania rozwoju dziecka i poronienia, ale nie ma sensu martwić się na zapas. Miejmy nadzieję, że w Pani przypadku wszystko będzie przebiegać dobrze, zmierzając do szczęśliwego rozwiązania, czego Pani gorąco życzę.

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy