Czy to jest depresja? Jak mam się z tym uporać?

Jestem nastolatką. Mam 17 lat. Od jakiegoś czasu moje życie jest bez sensu. Wydaje mi się szare, smutne. Nic mnie nie cieszy. Na nic nie mam ochoty. Wszystko jest dla mnie ciężarem. Nawet najlepsze koleżanki mnie drażnią. Nie mam ochoty na spotkania z nikim. Najchętniej siedziałabym w domu. Mam problemy z koncentracją i pamięcią. Mam przeświadczenie o tym, iż nic mi nie trzeba. Mam na myśli np. nowe ciuchy czy też kosmetyki. Do tej pory zależało mi na modzie. Starałam się co jakiś czas kupować nowe ubrania. Teraz nie mam na to głowy. Jednego dnia snuję plany na dalsze dni, a gdy przychodzi co do tego zaplanowanego dnia, to plany te nie są realizowane, ponieważ brakuje mi na to siły.

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
opisane przez Ciebie symptomy takie jak: brak motywacji do działania, przygnębienie, smutek, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, utrata dotychczasowych zainteresowań mogą wskazywać na depresję. W celu postawienia diagnozy konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry lub u psychologa. Sugeruję Ci, żebyś porozmawiała z rodzicami i powiedziała im o swoich dolegliwościach, poproś ich o to, żeby zapisali Cię do Poradni Zdrowia Psychicznego.
Depresja jest chorobą i wymaga leczenia, zaniedbanie tego może spowodować, że symptomy choroby zaostrzą się. Depresję leczy się zarówno farmakoterapią jak i psychoterapią, można oczywiście połączyć obie formy leczenia, co przynosi najlepsze rezultaty. Wybór metody leczenia zależy od wielu czynników między innymi od tego, jak silna jest depresja, ile czasu trwa i jakie symptomy jej towarzyszą.

Pozdrawiam serdecznie