Czy to jest depresja po rozstaniu? Czy może obsesja?

Mam 24 lata i od kilku tygodni, gdy kobieta, która była dla mnie wypełnieniem słowa szczęście, zakończyła po roku znajomość ze mną, i to przez SMS!, trudno mi uporać się ze zjawiskiem, które określiłbym jako tzw. fale. Jednego dnia czuję, że jest już całkiem OK - jakoś to przechodzi, przekonuję się, że nie jestem taki zły, wmawiam sobie, że ta druga osoba w sumie trochę straciła i przypominam sobie sytuacje, w których też nie do końca była wobec mnie w porządku. Jednak co pewien czas wraca znowu stan bólu i cierpienia. I znowu, niemal z chwili na chwilę, cały mój świat pada pod naciskiem gruzu wspomnień, wszystko przysypuje przygnębienie :( Czy to są jakieś niepokojące objawy?

24 LAT ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

opisał Pan emocje związane z tzw. okresem żałoby - czasem przeżywania straty bliskiej osoby. Każdy z nas jest inny - innaczej odczuwa, myśli, inaczej widzi otaczający świat. Każdy więc na swój sposób reaguje na przykre sytuacje, które spotykają go w życiu. Objawy, które Pan zauważył są typowe dla okresu adaptacji do nowej sytuacji życiowej i emocjonalnej. Jeśli jednak tak silne emocje będą towarzyszyć Panu dłuższy czas, radziłbym skontaktować się z lekarzem.

Proponowałbym jednak Panu rozważyć w chwili obecnej konsultację u psychologa. Uzyskałby pan dużo korzyści, korzystając z tej formy pomocy - łatwiej wówczas odpowiedzieć sobie na pytanie o przyczynę rozstania, wyciągnąć dla siebie z tej sytuacji wnioski, które móglby Pan wykorzystać w przyszłości, nie tylko w życiu osobistym.

Pozdrawiam serdecznie